عروس داماد

تزيين سفره عقد

اكثراً عروس خانم ها و آقا دامادها نمي دانند كه چرا بايد سفره عقد در مراسم ازدواج وجود داشته باشد و بر سر آن بنشينند. اجزاي سفره عقد شامل چه چيزهايي است و علت چيدن اين وسايل و تزيين سفره عقد چيست؟

سفره عقد

سفره عقد سفره اي زيباست كه در مراسم عروسي ، عروس و داماد بر سر آن مي نشينند و به خطبه عقد گوش مي دهند.اين رسم ديرينه اكنون از ملزومات جشن عروسي محسوب ميشود و چيدمان آن به مرور زمان تغييراتي داشته است. اين سفره شامل اجزاي متفاوتي است كه هركدام داراي معنا و مفهومي خاص مي باشند و پيامي را منتقل مي كنند كه براي زوج هاي جوان ، شادي و خوشبختي را به همراه مي آورد. امروزه زيبا و خاص بودن سفره عقد ، استفاده از چيدمان مناسب ، گل آرايي و ديزاين شيك امري بسيار مهم محسوب مي شود به اين دليل كه به مراسم جلوه اي شاد تر و جذاب مي دهد.

تاريخچه سفره عقد
تاريخ درست و دقيقي از پيدايش و چينش آن موجود نيست اما با توجه به شواهد از زمان قبل از پيدايش اسلام اين سنت رواج داشته و با گذر زمان و ظهور اسلام تغييراتي در آن به وجود آمده و نماد و اشياء ديگري بر اساس عقايد مذهبي نيز در آن جاي گرفته است. البته ناگفته نماند كه آداب و رسوم هر فرهنگ و قوميتي در شهرهاي گوناگون با يكديگر متفاوت است.

مدل سفره عقد

امروزه با وجود طراحان و با توجه به سليقه هاي مختلف مدل هاي متنوعي از تزيينات سفره عقد وجود دارد كه برخي بسيار ساده و زيبا و برخي بي نهايت شيك و مجلل هستند. آنچه انتخاب براي زوج ها را سخت ميكند تنوع در مدل و سبك آنهاست كه با جستجو در اينترنت انواع آن مانند سفره عقد كريستال ، سفره عقد سنتي ، سفره عقد جديد ، نقره يا سيلور ، عربي ، طلايي ، سفره عقد لوكس ، سفره عقد شيشه اي و … را مشاهده مي كنيد.

وسايل سفره عقد

در ابتدا معاني هركدام از اجزاي سفره عقد را بدانيم تا در هنگام تدارك ديدن مراسم موردي از قلم نيفتد:
سفره : پارچه اي است كه معمولا به سليقه طراح و يا عروس و داماد انتخاب شده و تمامي اجزا روي آن چيده مي شود. در قديم از پارچه ترمه (پارچه ابريشمي) طبق سنت استفاده مي شد.

قرآن : كتابي مقدس و پيامي از سوي خداست و نمادي است براي تحكيم خانواده به اين معنا كه اين وصلت از سوي خداوند مورد تاييد است.

آينه و شمعدان :جايگاه آينه بر سر سفره و روبروي عروس و داماد است تا يكديگر را در آن ببينند و شمع هاي روشن در شمعداني هاي كنار آينه نماد گرمي و روشنايي اين پيوند مي باشد.

شاخه نبات : نمادي از شيريني زندگي براي عروس و داماد است كه در هنگام خطبه عقد هم شنيده مي شود.

آب: نماد روشنايي و گشايش راه در زندگي است كه وجود آن در سر سفره از واجبات است. براي زيباتر شدن سفره عقد آب درون تنگ گل آرايي مي شود.

عسل : به اين معناست كه عروس و داماد با گذاشتن عسل در دهان يكديگر باعث شيرين كامي هم در طول زندگي باشند.عسل در ظروف و يا جام هاي كوچك و شيك تزيين مي گردد.

سكه و نقل : سكه نشانه افزايش رزق و روزي است و نقل هم براي شيرين كامي.

نان و پنير و سبزي : وجود آن از سنت هاي قديمي است كه نان (معمولا نان سنگك ) و پنير نمادي از وسعت بركت و سفيد بختي و سبزي به معناي سلامتي در زندگي مي باشد.
بادام و گردو و فندق و گندم : نمادي از عمر طولاني و به نشانه ي وفور نعمت و روزي و باروري عروس و داماد هستند.

اسپند : براي دور شدن چشم بد از زندگي عروس و داماد حتما سر سفره قرار دارد.

ميوه : به معناي بهره مندي عروس و داماد از تمامي نعمات در زندگيست. معمولا در سفره ميوه هايي نظير سيب و انار و انگور استفاده مي شده اما اكنون بخاطر زيبايي بيشتر از ميوه هاي ديگري كه نيازي به آنها نيست در ميوه آرايي استفاده مي كنند.

تخم مرغ : نمادي از زايش است

كله قند : كله قند نمادي است از باريدن شادي و خوشي بر سر عروس و داماد .معمولا پارچه اي به رنگ سفيد بالاي سر زوجين گرفته ميشود و كله قند توسط دوشيزگان بر روي آن ساييده مي شود.

گلاب : عطر گلاب آرامش بخش است و براي معطر شدن سفره در آن قرار ميگيرد.

شيريني : سمبلي از شيريني زندگيست كه پس از پايان خطبه عقد بين ميهمانان پخش مي شود.

گل : نمادي است از طراوت و شادابي در زندگي.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۹:۰۱ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 28
دیروز : 17
افراد آنلاین : 1
همه : 6206
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب